عنوان مقاله : اشتباهات در طراحی سایت چیست؟

مقدمه

یکی از موضوعات مهم در طراحی سایت اصفهان داشتن توانایی بالا و دانش و اطلاعات بالا برای ایجاد یک سایت اینترنتی است. در این صورت است که می توان یک وب سایت عالی با فعالیت مستمر و مفید داشت و از آن بسیار سود برد. طراحی سایت همانطور که گفتیم نیاز به تخصص بالا دارد اما درکنار آن، داشتن تجربه های مختلف در این رابطه و باید و نباید هایی که تنها با کسب تجربه بدست می آید می تواند ما را به داشتن یک سایت اصولی و درست سوق دهد. نکات و جزئیات زیادی در رابطه با طراحی سایت وجود دارد که به جرات می توان گفت رعایت آن ها کمک بزرگی به زیبایی و جذابیت سایت می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی در رابطه با اشتباهات در طراحی سایت که مانع از رشد و پیشرفت سایت می شود بپردازیم تا با آگاهی از آن ها بتوانید سایتی بهینه و بسیار عالی طراحی کنید.

اشتباهات مهلک و رایج در طراحی سایت

امروزه با توجه به توسعه ی فضای مجازی و کسب و کارهایی که از این طریق فعالیت دارند، رقابت و پیشی گرفتن از سایر رقبا در این فضا کاری بسیار دشوار است. بنابراین با کوچکترین اشتباهی می توان از دور رقابت کنار رفت و فرصت را برای دیگران فراهم نمود. در نتیجه توجه به کوچکترین جزئیات نیز می تواند به روند صعودی وب سایت کمک کند. برای اطلاع از این نکات و اشتباهات تا آخر این مقاله با ما همراه شوید. اشتباهات مهم و رایجی که در طراحی سایت سبب می شود تا رشد سایت با مشکل مواجه شود و آن نتیجه ی دلخواهی که انتظارش را می کشیدیم بدست نیاوریم همچنین مانع از بهبود عملکرد آن می شود عبارتند از:

1-عدم استفاده از چندین فونت در یک سایت

یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سایت سایز صفحه و سرعت در بارگذاری است. هر فونتی که در یک صفحه سایت مورد استفاده قرار می گیرد بین 50 تا 200 کیلو بایت سرعت بارگذاری را افزایش می دهد در واقع هر چه به تعداد فونت ها اضافه شود و زیاد تر باشند اندازه ی صفحه و سرعت بارگذاری افزایش خواهد یافت. نا گفته نماند در این صورت امکان بارگیری کامل صفحه وجود دارد اما ممکن است فونت های به کاررفته در سایت به کاربر نشان داده نشود تا لحظه ای که فونت های آن صفحه یکی پس از دیگری به کاربر نمایش داده شود. از طرفی استفاده از چندین فونت در سایت باعث می شود طراحی وب سایت به صورت غیرحرفه ای خود را نشان دهد چرا که نمی توان فونت هایی زیادی که از نظر ظاهری مناسب باشند به راحتی پیدا کرد. یا اگر فونت ها شکلی بهم نزدیک داشته باشند آن وقت تنوع در فونت ها معنایی پیدا نخواهد کرد.

شرکت طراحی سایت اصفهان

2-بمباران کردن محتوا و صفحه با بکار گیری کلمات کلیدی

مقالاتی که در سایت بارگذاری می شود دارای کلمات کلیدی می باشد که می تواند برای سئو سایت در اصفهان تاثیر بسزایی داشته باشد اما مواقعی هست که استفاده از این کلمات و توجه و تمرکز بر سئو سایت سبب می شود کاربر از ساختار محتوا و نوشتن آن حس خوشایندی دریافت نکند. در نتیجه علاقه ای به ادامه ی خواندن متن نشان ندهد. درست است که تلاش برای بدست آوردن جایگاه خوب در گوگل و جذب کاربر به سایت بسیار حائز اهمیت است اما باید کاربران را نیز در نظر داشته باشیم و برای آن ها نرم افزاری مناسب مهیا کنیم. ایجاد تغییر در محتوا و طراحی وب سایت با توجه به قواعد و استانداردهای سئو سایت کاملا درست است. اما مشروط بر آنکه به تجربه ی کاربر در سایت خدشه ای وارد نکند و به هویت و شخصیت سایت آسیبی نرساند. پیشنهادی که در این باره به شما می دهیم این است که کلمات و واژگان خود را گسترش دهید و متن های وب سایت را به منظور استفاده ی کاربر بنویسید نه برای موتورهای جستجو .

3- پرهیز در استفاده از بنر های زیاد در طراحی سایت

استفاده از تصاویر و جملات و عبارات تشویقی برای هدایت کاربران به صفحات دیگر باعث آسیب به سایت می شود. بطور مثال اگر برای محصولات سایت خود از جملات و بنرهای خاص برای نمایش اعمال تخفیف استفاده کنید به طراحی سایت خود آسیب جدی می زنید. زیرا مشاهده ی بنرهای زیاد باعث ایجاد حس ناخوشایند و عدم اطمینان در ذهن کاربر به محصول و کیفیت آن می شود. بنابراین با معرفی یک محصول اصلی به کاربر ، شانس بیشتری برای افزایش فروش خواهید داشت.

4-عدم تاثیر مثبت با پخش کننده ی موسیقی خودکار در سایت

گاهی طراحان سایت برای ایجاد حس خوب به مخاطبان و کاربران سایت همچنین جلب توجه ی بیشتر آن ها در طراحی سایت از آپشن موسیقی استفاده می کنند که می توان گفت برای احقاق این دو هدف استفاده از موسیقی در سایت توصیه می شود. حال باید گفت این ابزار برای سایت چندان مناسب نیست. زیرا تمامی کاربرانی که از سایت بازدید می کنند دارای سلیقه ی یکسانی نبوده و به کاربردن یک نوع موزیک خاص برای سایت برای همه پسندیده نیست.

علل استفاده نکردن از موسیقی

از دیگر دلایل استفاده نکردن از موسیقی در  طراحی سایت، کاربرانی هستند که در محیط های عمومی و دفاتر خود به سایت شما مراجعه می کنند و به ناگاه با پخش موسیقی مواجه می شوند که در واقع آمادگی و انتظار آن را نداشته و در سریعترین اقدام سایت را بسته و ترک می کنند. علاوه براین به کاربردن موسیقی اندازه صفحه را افزایش داده و سرعت بارگیری صفحه را کاهش می دهد که این امر می تواند تاثیر بسیار منفی بر سئو سایت اصفهان بگذارد.  

طراحی سایت و مشکلات رایج آن

5- عدم استفاده از عکسها و تصاویر آماتور و غیر مرتبط

اغلب طراحان سایت با جستجو در گوگل و یا موتورهای جستجوگر دیگر برای انتخاب تصاویر سایت زمان کافی صرف نمی کنند و یا از اولین تصاویر مربوط به موضوع مدنظر در سایت استفاده می کنند که این سبب ناهماهنگی بین عناصر سایت یعنی رنگ و سبک در تصاویر به کاربرده شده در بخش های مختلف سایت می شود.  هنگامی که تصاویر مدنظر خود را در گوگول پیدا می کنند در حقیقت سایت خود را در معرض تکرار محتوا قرار می دهند. چرا که گوگل قبلا هم این تصاویر را نمایش داده و همین مسئله ی مهم باعث می شود سئو سایت تاثیر بسیار منفی بگیرد و رتبه ی سایت بشدت افت کند.

6-استفاده از عرض زیاد در صفحات

به کاربردن عرض تمام صفحه به شما کمک می کند تا براحتی محتواهای بیشتری به کاربر ارائه دهید اما این نکته را باید در نظر گرفت که همین مسئله سبب ایجاد تجربه ی کاربری بدی برای مراجعه کنندگان سایت می شود. بخصوص در صفحه های خبری و مقالات. امروزه صفحه های نمایش اندازه های بیشتری نسبت به گذشته دارند و اکثر کاربران از صفحاتی با اندازه ی بیش از 19 اینچ استفاده می کنند. استفاده از فضای کلی این صفحات می تواند توجه و تمرکز کاربر را برای محتوای خاص و نگاه کرده به سمت چپ و راست به منظور خواندن مطالب و متن مورد نظر، غیر ممکن سازد.

7-استفاده ی کم از پاپ ها در سایت

همانطور که می دانیم پنجره های بازشو یا همان پاپ توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب می کند و در صورتی که از آن استفاده و کاربرد صحیحی شود نرخ تبدیل کاربر به مشتری را بسیار افزایش می دهد. به عبارتی اشتراک خبرنامه را در حد زیادی افزایش می دهد. درصورتی که تعداد پاپ آپ زیاد شود این برای کاربر آزاردهنده است.

دلیل ترک کاربر از سایت

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود کاربر سایت را ترک کند و سرعت پرش سریع را افزایش دهد وجود پاپ هایی است که برای خاموش شدن و بسته شدنشان راهی سخت می توان یافت. همچنین باعث می شوند محتوای اصلی صفحه از میان برود. این نکته قابل ذکر است که در طراحی یک وب سایت فروشگاه آنلاین بکاربردن پنجره های بازشو برای نشان دادن برنامه های خاص و ویژه همچنین جشنواره ها بسیارموثر و تاثیر گذار خواهد بود. اما یادتان نرود که حتما از کوکی ها یا IP به منظور نظارت بر عملکرد کاربر استفاده شود تا پنجره ی بازشو فقط یکبار برای آن ها نمایش داده شود. در غیر این صورت با تغییر مداوم صفحه برای کاربر این پیام پیدا می کند و مانع از ادامه ی مسیر می شود.

سخن پایانی

توجه به تمامی جزئیات و نکات درباره ی طراحی مناسب و خوب سایت می تواند به ما کمک کند تا به صورت اصولی و درست و هدفمند سایت خود را طراحی کنیم و شاهد پیشرفت آن شویم. بنابراین در اجرای جزء به جزء عناصر سایت باید دقت و توجه بالایی بکاربرد و بصورت خلاقانه و صحیح آن را به منظور سودمندی آن پیش برد.